وبلاگ رسمی کلاب فوتبال ایرانیان

لیست راهنمای بازی و آخرین اطلاعیه های کلاب

سهند و سبلان

سبلان بلند و سهند زیبا !

سهند ، عروس کوه های ایران !
sahand1
 كوه زیبای سهند در كنار شهر تبریز قرار دارد؛ اگر چه ارتفاع بلندترین قله این كوه ۳۷۰۷ متر است، ولی تعداد زیادی قله ‌های بالای ۳۰۰۰ متر در این كوهستان در كنار هم قرار گرفته ‌اند؛ به ‌طوری كه مساحتی چندین هزار كیلومتر مربعی، شامل تمام منطقه بین شهرهای مراغه، هشترود، بستان ‌آباد و تبریز را اشغال كرده‌ اند.
سهند در زمره کوه‌های رشته کوه‌  البرز است که از غرب به شرق کشیده شده و در شمال مراغه، شرق آذرشهر و غرب بستان‌آباد در مرکز استان آذربایجان شرقی است.
بلندترین قله آن جام نام دارد که ۳۷۱۰ متر ارتفاع دارد. سهند و جام دو قله به هم چسبیده این رشته کوه می‌باشند.
سهند در تمام سال پوشیده از برف است. دامنه‌های سهند در طول سال پوشیده از گل و ریحان و لاله واژگون است.
رشته‌کوه سهند به‌دلیل انبوهی گیاهان، چمن‌زارها، گلزارها و مراتع در آن به عروس کوه‌های ایران مشهور شده‌است.
sahand
 

سبلان، محل بعثت پیامبر ایرانی زرتشت !

sabalan1
سبلان ( به ترکی آذربایجانی: ساوالان)، از کوه‌های مرتفع ایران است که در شمال غرب کشور و در بین استان اردبیل و آذربایجان شرقی قرار دارد و از سهند بزرگ تر است.
سبلان سومین قله بلند ایران (پس از دماوند و علم‌کوه) و یک کوه آتشفشانی غیرفعال است. ارتفاع قله این کوه ۴۸۱۱ متر است (در استان اردبیل) و در بالای قله آن دریاچه کوچکی قرار دارد. سبلان به خاطر آبگرم‌های طبیعی دامنه کوه، طبیعت تابستانی زیبا و پیست اسکی آلوارس مورد توجه گردشگران است.
همچنین برخی کوه سبلان را محل بعثت پیامبر ایران، زرتشت، می دانند نمونه ای ازآن در کتابی به نام “چنین گفت زرتشت” اثر نیچه، مشاهده میشود که به پایین آمدن زرتشت از کوه سبلان اشاره کرده است. و از این نظر مکانی مقدس و مورد احترام است که حتی در میان بومیان و عشایر منطقه به نام آن قسم یاد می شود.
اگر چه ارتفاع بلندترین نقطه این كوه از دماوند كوتاه ‌تر است، ولی مساحت قاعده سبلان چند برابر بیشتر از دماوند بوده و چندین هزار كیلومترمربع را شامل می شود.
خوب است بدانیم كه این بزرگی جُثه ،  تاثیر زیادی در آب و هوای منطقه شمال شرق ایران دارد.
سرمای شدید اردبیل، سراب و مشكین شهر و جریان دائمی چند رودخانه پر آب از تاثیرات این كوه بزرگ است. یخ دریاچه ‌ای كه در بالای مخروط آتشفشان اصلی سبلان قرار دارد، در ماه ‌های مرداد تا اوایل شهریور ذوب می شود و مرتفع ‌ترین دریاچه آتشفشانی جهان را تشكیل می‌ دهد.
اطراف كوه سبلان، چشمه‌ های آبگرم سرعین، قطور سویی و شاه‌ بیل، جهان گردان را به سوی خود می ‌كشد.