وبلاگ رسمی کلاب فوتبال ایرانیان

لیست راهنمای بازی و آخرین اطلاعیه های کلاب

آریوبرزن

آریوبرزن به معنی ایرانی باشکوه‌!

آیت الله ملک حسینی نماینده ولی فقیه و خبرگان رهبری:

آریوبرزن یک سردار ایرانی ضد ظلم، ضد تجاوز و ضد اشغالگری بوده است و پاسداشت آن ارزشمند است.

==========================================================================

آریوبرزن فرزند شجاع و دلیر ایران که به همراه خواهرش بانو یوتاب، علیه اسکندر مقدونی ( ملعون ) شرافتمندانه جنگیدند و سرانجام در راه دفاع از ایران جان دادند.

به ایرانیان دادند درس وطن             در این ره گذشتند از سرو جان و تن

 
ariobarzanتندیس آریوبرزن در شهر زادگاهش یاسوج

 

utab
تمثیل بانو یوتاب
حمله اسکندر ملعون به ایران و جانفشنانی آریوبرزن سردار فداکار و میهن پرست ایرانی
داریوش سوم پادشاه ایران بود ( با داریوش بزرگ اشتباه نگیرید ! )  داریوش سوم پادشاهی بی خرد بود که در جنگ با اسکندر مقدونی شکست های زیادی متحمل شد و نهایتا به جای مقاومت در برابر لشکر مقدونی، فرار کرد !
فرار داریوش سوم باعث از هم پاشیده شدن ارتش ایران شد.
اسكندر پس از گرفتن مصر و سارد و بابل واز دم تيغ گذراندن مردمان آن ديار در جنگ با ایران شكست سختي بر داريوش وارد كرد و روانه شوش شد و شوش را نيز گرفت .
اسكندر براي دنباله راه ، سپاه خود را به دو نيم كرد نيمي از آن به فرماندهي ” پارمينون ” از راه ايذه و رامهرمز و بهبهان رهسپار پارسه ( پرسپولیس یا همان تخت جمشید ) گرديد و نيمي ديگر به فرماندهي خود از راه كوهستاني كه گذرگاهي بسيار سخت گذر به نام دربندپارس داشت گسيل كرد .
هنگامي كه اسكندر به همراه لشكرش به گذرگاه دربند پارس رسيد گمان كرد كه به آساني مي تواند از اين گذرگاه بگذرد و روانه پارس گردد . در اين هنگام آريوبرزن دلاور ايراني در كمين اسكندر بر بالاي گذرگاه نشسته بود تا او را در دام اندازد .
عقب نشینی لشکر ۵۰ هزار نفری اسکندر مقدونی در برابر آریوبرزن و یاران وفادارش
اسكندر سپاه خود را به درون كوهستان مي برد. سكوتي رعب آور بردل هاي سربازان اسكندر مي نشيند . جز آواي پرندگان و شاخه هاي درختان صدايي به گوش نمي رسد . اما بر بالاي گذرگاه اين آريوبرزن وسربازانش است كه به كمين نشسته اند تا سردار پيروز مقدوني را به دام اندازند . سربازان همه آماده رزم و گوش به فرمان سردار خود دارند . با خروش آريوبرزن ، سربازان پارسي با غلتاندن و پايين انداختن سنگها بر سر سربازان اسكندر آنها را يكي پس از ديگري به كام مرگ مي برند گروهي ديگر از سربازان كه با تير و كمان و فلاخن در سنگرهايشان در كمين بودند آغاز به باريدن تير بر دشمن مي كنند . ترس و وحشت سپاه اسكندر را گيج و مبهوت كرده گويا زمان برايشان به پايان آمده كس را ياراي ايستادن نيست فرياد و هياهو فضا را پر كرده سربازان اسكندر يا در زير سنگها در دم جان دادند و يا زخمي مهلك بر داشتند . اسكندر با ديدن كشته شدن و تار و مار شدن سربازانش دستور پسروي (عقب نشيني ) داد . و در جلگه پايين گذرگاه اردو زد .
خیانت یک چوپان محلی و محاصره شدن آریو برزن !
پس از عقب نشینی ، اسكندر به همراه بزرگان سپاهش به انديشه راه چاره نشستند . در اين هنگام چند اسير محلي را به نزد اسكندر آوردند تا مگر راهي بيابند و بتوانند آريوبرزن را دور بزنند و او را غافلگير نمايند .
سرانجام يكي از اسيران که چوپان بود و گله داري مي كرده راه ها را به خوبي مي شناخت و راه را به اسكندر نشان داد هر چند كه راهي بسيار سخت گذر بود اما اسكندر به همراه سپاهش از اين راه گذشتند و در پشت سر آريوبرزن و سربازان اندكش در آمدند .
آریو برزن محاصره را شکست و برای دفاع از پایتخت ، راهی پارسه شد
آريوبرزن كه غافلگير شده بود اما با ديدن سپاه دشمن بيم به دل راه نداد و بي باكانه و دلاورانه خود و سربازان اندكش بر سپاه دشمن يورش بردند و آنچنان دليري از خود نشان دادند تا توانستند چنبره محاصره را بشكنند .
او و یاران کم تعدادش موفق شدند تعداد زیادی از سربازان اسکندر را بکشند و شکست سختی بر او وارد کنند.
اریو برزن که محاصره را شکسته بود به او گزارش دادند كه بايد به پایتخت برود و از پارسه پاسداري كند که به همین دلیل آریوبرزن به همراه خواهرش بانو یوتاب به سمت پارسه حرکت کرند.
محاصره مجدد آریو برزن و بانو یوتاب
آریو برزن برای دفاع از پارسه به سوی پایتخت حرکت می کرد که در ميان راه با آن گروه از سپاهيان اسكندر روبه روگرديد كه از دشت روانه پارس بودند و در اين هنگام اسكندر و سربازانش نيز به او رسیدند و بار دیگر آریو برزن در محاصره ۵۰ هزار سرباز مقدونی ملعون قرار گرفت.
کشته شدن تمام سربازان غیور آریوبرزن و پیشنهاد اسکندر ملعون به سردار ایرانی
تمام سربازان آریوبرزن در راه میهن کشته شدند و او به همراه خواهرش شرافتمندانه جنگیدند.
اسکندر ملعون که از دلاوری ها و میهن پرستی آریوبرزن به وجد آمده بود ! به او پیشنهاد داد تسلیم شود و سردار سپاه او باشد و ایران را از اسکندر تحویل بگیرید
اما آریوبرزن هرگز تسلیم نشد و گفت :
من آنقدر مبارزه می کنم تا در راه ایران بمیرم
او تسلیم نشد و شجاعانه در برابر لشکر ملعون و شیطانی اسکندر ایستاد
آریو برزن و بانو یوتاب مظلومانه در راه ایران جان دادند
سپاهیان اسکندر که از جنگ رودرو با آریوبرزن بیم داشتند ، او و خواهرش بانو یوتاب را از هر سوي آماج تير و كمان و نيزه قرار دادند.
نهایتا آریو برزن و بانو یوتاب دو ایرانی شریف و دلیر، در حالی که یک نقطه سالم در بدن نداشتند مظلومانه در راه سرزمین مادری خود، ایران جان دادند.
رقص اسکندر سرمست با معشوقه های هرزه و به آتش کشیدن باشکوه ترین پایتخت جهان
سرانجام اسكندر ملعون از پلكان پارسه بالا رفت و بر تخت شاهي نشست جايگاهي كه روزي بزرگاني چون داريوش بزرگ و خشيارشا بر آن از راستي و داد مي گفتند و جهان سر به سر زير فرمانشان بود اما اينك پارسه و سرزمين پهناور هخامنشيان به دست خونريز خون آشام بدانديشي افتاده كه مست و عربده كشان با معشوقه هاي هرزه اش بر پيكرهاي بي جان ايراني مي خندند.
سرانجام اسكندر دستور به آتش كشيدن پارسه را داد . پارسه در زبانه هاي آتش آن ناجوانمرد پليدكار مي سوخت وجز ويرانه اي از آن چيزي نماند . اما هنوز هم ويرانه هايش و ستون هاي سربه فلك كشيده اش گواه بزرگي و شكوه اين پايتخت افسانه اي و تمدن باشكوه ايران آن زمان دارد .
نام آریو برزن سردار فداکار و خواهرش بانو یوتاب، برای همیشه در تاریخ پرافتخار سرزمین اهورایی ، ماندگار شد
باشد كه خداوندگار یکتا سرزمين ايران را از سپاه دشمن بپايد .