وبلاگ رسمی کلاب فوتبال ایرانیان

لیست راهنمای بازی و آخرین اطلاعیه های کلاب

ارگ آریایی

یک ارگ آریایی در سرزمین اهورایی ، جواهری از خشت و گل !

ارگ قدیم یادگار دوران هخامنشیان با مساحت بیش از ۲۰۰ هزار متر مربع ، در شهر بم دومین شهر بزرگ استان کرمان قرار دارد.
بَم از شهرهای مهم در استان کرمان در جنوب شرقی ایران قرار دارد. این شهر دومین شهر بزرگ استان کرمان بعد از کلانشهرکرمان است. شهر بم تنها شهر ثبت شده ایران در میراث جهانی یونسکو است.

argbam

این ارگ عظیم که در فهرست میراث جهانی یونسکو با عنوان «بم و فضای فرهنگی آن» به ثبت رسیده، در مسیر جاده ابریشم قرار دارد، در سده ۵ پیش از میلاد ( دوران هخامنشیان ) ساخته شده و تا سال ۱۸۵۰ میلادی همچنان مورد استفاده بوده است.

بر ‌اساس کاوش‌های باستانی انجام شده منطقه تل آتشین حدود ۹ هزار سال دارد که نشان از تاریخ و تمدن کهن این سرزمین دارد.

argbam2

به نوشته سایت ویکیپدیا ، بم تنها شهر ایران است که جدای از ثبت جهانی ارگ قدیم بعنوان اثر تاریخی ، خود شهر نیز با نام ” بم و منظر فرهنگی آن “بعنوان یکی از معدود باغ شهرهای جهان  در میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.
ارگ بم در زلزله فاجعه بار پنجم دی ماه ۱۳۸۲ تخریب شد اما بدلیل اهمیت ویژه ای که در نظر جهانیان داشت و با توجه به ثبت آن در میراث جهانی یونسکو، با همکاری چند ملیتی کشورهای آلمان ، ایتالیا ، ژاپن و فرانسه بازسازی شد ؛ بازسازی که صدها میلیارد تومان هزینه در بر داشت و همچنان ادامه دارد.

argbam1

و حالا ارگ با عظمت بم بار دیگر از ویرانیهای زلزله سر برآورده و در صدر مراکز گردشگری قرار گرفته است و این روزها به قلب تپنده جذب مسافر تبدیل شده است.

 

 راهنمایان گردشگری ایران با سفر به شهر بم، زنجیره انسانی Bam Is Alive ( بم زنده است ) را تشکیل داددند و بازسازی ارگ قدیم را جشن گرفتند.

 bam2

 

تصاویر بزرگترین گردهمایی راهنمایان گردشگری سراسر ایران در ارگ باستانی بم :

 

bam1

bam10 bam11 bam12 bam13 bam14 bam9 bam8 bam7 bam6 bam5 bam4 bam3